Často počúvam, že ľuďom pri low carb stravovaní chýba chlieb a pečivo. Je to pochopiteľné, hlavne ak boli až do prechodu na low carb stravovanie pevnou a častou súčasťou nášho jedálnička. Našťastie existujú viaceré spôsoby, ako si low carb pečivo pripraviť. Dnes si predstavíme ten najznámejší a najčastejśie používaný, tzv. FATHEAD (fat – tuk, head – hlava) cesto.
Pomenovanie dostalo podľa amerického dokumentárneho filmu Fat head z roku 2009, v ktorom sa toto cesto spomína po prvýkrát. Od čias svojho vzniku je fathead cesto najobľúbenejšie low carb cesto a používa sa na prípravu rôznych jedlá od pizze, cez plnené kapsy, waffle, až po škoricových slimákov.
Vo VIDEU, ktoré nasleduje, uvidíte postup ako pripraviť fathead cesto spolu s troma jednoduchými a veľmi obľúbenými receptami 1. pizza s talianskou oblohou 2. bagels 3. pizza slimáci
Ďalšie recepty s použitím fathead cesta:
Pizza z kokosovej múky s lososom
Akú múku použiť?
Na prípravu fathead cesta sa najčastejšie používa mandľová a kokosová múka. Mandľovú a kokosovú múku vieme zameniť v pomere 1:0,25 takže 100g mandľovej nahradíme 25g kokosovej, ktorá omnoho viac nasáva tekutiny. Cesta však bude menej ako keby sme použili mandľovú. Mandľovú múku vieme tiež nahradiť múkou zo slnečnicových semien v pomere 1:1.
Aký syr použiť?
Pre najlepší výsledok a manipuláciu s cestom odporúčam použiť predstrúhaný syr z obchodu. Obsahuje malé množstvo škrobu, ktorý robí cesto pevnejšie. Mozzarella je najneutrálnejší typ syru. Vhodné sú aj predstrúhaný ementál alebo gouda, ktoré dodajú bagels výraznejšiu syrovú chuť.
Mozzarella zo sáčku (nálevu) nie je vhodná lebo hoci ju necháte odkvapkať, je stále príliš vlhká a cesto sa rozteká. Skúšala som aj fathead cesto zo syru, ktorý som kúpila ako tehlu a doma nastrúhala. Fungoval napríklad na pizzu alebo pizza chlieb, kde cesto len roztlačíme na pečiaci papier. Pre bagels alebo pizza slimáky bolo cesto príliš krehké a trhalo sa.
Použiť na spracovanie food processor, mixér alebo ruky?
Osobne najradšej pracujem rukami, hoci najčistejší spôsob je pomocou food processora. Pri food processore používam nástavec v tvare S alebo nástavec na miesenie cesta. Stolný mixér funguje dobre v prípade, že je dostatočne výkonný.
Ak používam food processor alebo mixér, na dôkladné premiešanie pomáha ak cesto viackrát oškriabeme zo strán robota a pritlačíme ho na mixovacie nože.
Ako pracovať s lepkavým fathead cestom?
Naolejujeme si ruky – tento jednoduchý trik je vysoko efektívny. Ak máme zalepené ruky od cesta, umyjeme si ich, naolejujeme (ideálne čo najneutrálnejším typom oleja ako napríklad avokádovým alebo slnečnicovým) a pokračujeme v práci s cesto.
Cesto vychladíme – na 20-30 minút do chladničky a cesto sa bude menej lepiť.
Cesto ešte premiesime – dôvodom lepenia môže byť, že suroviny nie sú dostatočne prepojené a máme v ceste kusy syru. Ak je ten už tuhší a je náročné cesto prepojiť, cesto jemne ohrejeme na panvici. Pozor, aby sme ho neprehriali a vajíčko ostalo tekuté.
Pri valčekovaní odporúčam vložiť cesto medzi dva pečiace papiere, aby sa cesto nelepilo na valček.
Detaily (bez oblohy)
4 porcie
10 minút
30 minút
314 Kcal
3,5g
25g
20g
Suroviny
175g nastrúhanej mozzarelly
30g cream cheese (Goldessa, Lučina, Philadelphia)
100g mandľovej múky
1 veľké vajíčko
1/2ČL soli
Ako na to
- V miske zmiešame múku a soľ.
- Strúhanú mozzarellu a cream cheese (alebo Lučinu) roztopíme na panvici alebo v mikrovlnke (1 minúta na vysokej teplote). Zamiešame. Necháme chvíľku vychladnúť (asi 2 minúty).
- Do múkovej zmesy pridáme roztopené syry a vajíčko. Food processorom, mixérom alebo naolejovanými rukami vypracujeme jednotné cesto.